Veletiny.cz
Veletiny.cz

Cimbálová muzika Vinár

Současnost

Cimbálová muzika Vinár vznikla z původní cimbálové muziky folklorního souboru Vlčnovjan. Dnes má sídlo ve Veletinách. Díky podpoře obce a místních občanů je Vinár vybaven hudebními nástroji (cimbál, kontrabas) a má k dispozici prostory ke zkoušení. Každoročně se účastní místních hodů, fašanku a jiných folklorně-kulturních akcí, doprovází dětský folklorní soubor Veleťánek. Jinak však působí po celé České republice. Dá se říct, že v jeho repertoáru jsou obsaženy všechny slovácké a slovenské regiony. Okrajově lze v podání Vináru slyšet i maďarské a rumunské melodie, nebo také romskou hudbu. Primášem muziky je Pavel Franta.

vinar.jpg

Z historie

Kořeny cimbálové muziky Vinár sahají do roku 1980, kdy se vytvořila skupina muzikantů původně jako doprovodná muzika folklorního souboru Brozané. Zanedlouho došlo k přesunu muziky do Klubu sportu a kultury Vlčnov. Hlavní náplní činnosti muziky bylo doprovázení folklorního souboru Vlčnovjan. Za dobu působení ve Vlčnově se v muzice vystřídala řada nadšených muzikantů. Na primášském postu stála Marie Matulová, později Josef Gregůrek. CM Vlčnovjan absolvovala se souborem nesčetná vystoupení jak v tuzemsku, tak i v řadě zemí Evropy. V roce 1996 natočila CD.

Po dvacetileté spolupráci se souborem Vlčnovjan opouští muzika v roce 2001 Vlčnov, přechází do sousedních Veletin, kde působí pod jménem Vinár - název ale není odvozen od vinné révy, jak by se mohlo zdát, nýbrž je převzat z místního označení jablka - jaderničky moravské.

vinar_1.jpg

Kontakt:
Pavel Franta: +420 603 180 694
Tomáš Trtek: +420 774 453 788
e-mail: vinar@vinar.eu
webové stránky: http://www.vinar.eu/


Ekokom Asekol Elektrowin
Slovácký deník Dobrý den s Kurýrem TV Slovácko
Svoz odpadu Modré pytle – papír
24.04.2020
Žluté pytle – plast
24.04.2020
Hlášení poruch Veřejné osvětlení
Místní rozhlas
Kalendáře Kulturní dům
Veřejná místa
Místní rozhlas Hlášení rozhlasu
Z fotogalerie Různé
SDH Veletiny
Interaktivní malovaná mapa Uherskohradišťsko
© Vydavatelství CBS
www.malovanemapy.cz
Povodňový plán obce Veletiny
Dolní Poolšaví
Zlínský kraj
Zlín
Databáze firem Evropské databanky
Obec Veletiny - obecní úřad - ekatalog.cz Městské, obecní úřady - ekatalog.cz
Ministerstvo pro místní rozvoj