Veletiny.cz
Veletiny.cz

Drobné sakrální stavby ve Veletinách – Kříže

(podle inventárního soupisu majetku farnosti Hradčovice ze dne 31. 8. 2001, který zpracovala Ing. Marie Šrámková)

V katastru obce se nachází sedm křížků a socha sv. Antonína.

Nejstarší je kříž u silnice do Hradčovic, v zatáčce za křižovatkou s novou hlavní silnicí. V roce 1869 jej zbudovala obec Veletiny. Podstavec je zhotoven z pískovce, litinový kříž je osazen do betonové patky, celková výška je 4,2 m. V roce 1991 byl kříž asi o 25 m přemístěn z důvodu častých poškození padajícími větvemi ze sousedního kaštanu a nárazy automobilů při nehodách v zatáčce tehdejší hlavní silnice.

1.jpg

 

Kříž u kapličky na návsi byl zbudován v roce 1895 nákladem Antonína a Barbory Havlových.

2.jpg

 

Také na návsi, dále od kapličky při hlavní silnici směrem do Hradčovic (před domem č. p. 31) stojí socha sv. Antonína, zbudovaná v roce 1896 nákladem Antonína a Barbory Havlových. Autorem sochy je František Zbořil. Postavu světce v životní velikosti zhotovil z pískovce, její výška včetně podstavce je 3,6 m. V roce 1993 byla socha restaurována.

3.jpg

 

Kříž u žleba nad bývalou kovárnou (č. p. 68) byl zbudován v roce 1904 na náklady rodiny Vlkovy. Podstavec je zhotoven z pískovce, po poškození pádem větve ze stromu v roce 1999 byl opraven, sošky na litinovém kříži jsou pozlaceny. Výška je 3,8 m.

4.jpg

 

Kříž na návrší před domem č. p. 137 ve Vlčnovské ulici byl postaven v roce 1905. Podstavec i kříž jsou zhotoveny z pískovce natřeného šedou barvou, výška činí 3,8 m. V červenci 2009 byl kříž rozebrán a odvezen k restaurování. Restaurovaný kříž by měl být znovu na svém místě na podzim roku 2009.

5.jpg

 

Kříž u polní cesty v trati Hrabůvky (východně od Veletin) byl zbudován v roce 1909 na náklady rodiny Buráňovy. Podstavec i kříž jsou zhotoveny z pískovce a natřeny šedou barvou. Autor K. Petřík, Uh. Brod.

6.jpg

 

Kříž při staré státní silnici u hranice s katastrem obce Podolí na místě původního dřevěného kříže zbudovala obec Veletiny v roce 1933. Podstavec z pískovce je natřený šedou barvou, kříž je litinový – náhrada za původní rozbitý při autonehodě v roce 1991. Celková výška 3 m.

7.jpg

 

Nejnovější kříž se nachází u polní cesty vystupující mezi poli na hřeben mezi Veletinami a lesem Kojatínkem. Kříž dodala a instalovala v roce 2009 stavební firma Jan Blaha z Uherského Brodu, která v témže roce také provedla rekonstrukci kaple ve Veletinách. Od křížku je dobrý rozhled na všechny strany – je vidět Velký Lopeník, Velká Javořina, Buchlov i skupina kopců nad Provodovem.

9.jpg

 

8.jpg

Ekokom Asekol Elektrowin
Slovácký deník Dobrý den s Kurýrem TV Slovácko
Svoz odpadu Modré pytle – papír
05.01.2024
Žluté pytle – plast
05.01.2024
Hlášení poruch Veřejné osvětlení
Místní rozhlas
Kalendáře Kulturní dům
Veřejná místa
Místní rozhlas Hlášení rozhlasu
Z fotogalerie Různé
SDH Veletiny
Interaktivní malovaná mapa Uherskohradišťsko
© Vydavatelství CBS
www.malovanemapy.cz
Povodňový plán obce Veletiny
Dolní Poolšaví
Zlínský kraj
Zlín
Databáze firem Evropské databanky
Obec Veletiny - obecní úřad - ekatalog.cz Městské, obecní úřady - ekatalog.cz
Ministerstvo pro místní rozvoj
Státní fond pro životní prostředí
Spolufinancováno EU
Ministerstvo životního prostředí
Evropský fond pro regionální rozvoj